Miten paljon puukaupoista voi saada rahaa?
Ennen kuin menemme syvemmälle tähän aiheeseen, haluan muistuttaa, että jokainen puukauppa on uniikki. Metsän ikä, koko, kaupan kohde sekä muut asiat vaikuttavat olennaisesti siihen, kuinka paljon puukaupasta tulee lopulta tuloja.
Tässä artikkelissa käyn läpi yhden esimerkin, jotta näet, miten prosessi etenee, kuinka paljon puukauppoihin on hyvä varata aikaa sekä millainen tulo niistä lopulta voi tulla.
Koska jokainen puukauppa ja metsä on omanlaisensa, tein sinulle simppelin laskurin, jonka avulla voit suuntaa antavasti katsoa, millainen puukaupan tulos voi kohdallasi olla. Pääset lataamaan laskurin tästä.
Miten paljon puukaupoista voi saada rahaa?
Tässä artikkelissa vastataan seuraaviin kysymyksiin:
- Miten paljon puukaupoista voi saada rahaa?
- Mitä on hyvä ottaa huomioon ennen puukauppojen tekemistä?
- Mitkä virheet on hyvä välttää?
- Miten pääset vaivattomasti alkuun?
Miten paljon puukaupoista voi saada rahaa?
Puukauppa vai metsän myyminen?
Ihan ensin haluan varmistaa, että puhumme samasta asiasta. Tämä on myös hyvä esimerkki siitä, miksi termien tietäminen ennen kauppojen tekemistä on niin tärkeää. Ettet vain myy väärää asiaa.
Puukaupalla tarkoitetaan puiden myymistä omasta metsästä. Pitkään metsänomistajina olleet voivat sanoa, että ”pitäisi myydä vähän metsää”, millä tarkoitetaan nimenomaan, että myydään puita metsästä.
Metsän myyminen tarkoittaa tyypillisesti koko metsätilan, mutta kansankielessä termillä voidaan tarkoittaa myös puiden myyntiä.
Jos sinulle on joskus sanottu ”älä koskaan myy metsää”, olet saattanut tulkita sen siten, ettei kannata myydä puita metsästä, vaikka sillä tarkoitetaan koko metsätilan tai -maan myymistä.
Mitä on hyvä ottaa huomioon ennen puukauppojen tekemistä?
Ennen puukauppojen tekemistä on tärkeää laatia metsäsuunnitelma. Se kokoaa yhteen metsäsi tilanteen suunnitelman tekohetkeltä. Metsätilasi jaetaan kuvioihin, jotka sisältävät samanlaista, samankokoista ja samanikäistä puustoa. Kuvion tiedoissa on tarkat tiedot siitä
- millaista puustoa kyseisessä osassa metsää kasvaa
- minkä ikäistä ja kokoista puusto on
- paljonko siellä kasvaa puuta
- millainen kasvupaikkatyyppi on kyseessä.
Metsäsuunnitelmaan kirjataan niin sanottu korjuukelpoisuus eli tieto siitä, pääseekö sinne tekemään hakkuita vain talvella maan ollessa jäässä vai muinakin vuodenaikoina.
Hakkuita voidaan kuitenkin tehdä ympäri vuoden. Hakkuuaika riippuu siitä, millainen maapohja metsässä on ja kestävätkö tiet koneiden kuljetuksen ja puutavara-autojen ajot. Talvihakkuut ovat käteviä, koska silloin maa on roudassa ja se kestää ajot, jos talvi vain on kunnollinen.
Metsäsuunnitelmaan kirjataan myös suositellut ajanjaksot, jolloin hakkuut on hyvä tehdä – heti, muutaman vuoden sisään vai myöhemmin.
Kun lähdet laatimaan metsäsuunnitelmaa, on hyvä miettiä sitäkin, mikä on sinulle tärkeää metsässäsi. Onko metsästä tavoitteena saada tasaista tuloa pidemmällä aikavälillä, vai haluatko painottaa esimerkiksi luonnonhoidollisia asioita tai suojella joitain alueita metsässäsi?
Nämä on tärkeää tuoda esille ja tehdä metsäsuunnitelma niiden ympärille.
Metsäsuunnitelman jälkeen laaditaan puunmyyntisuunnitelma
Puunmyyntisuunnitelma eli leimikko luodaan metsäsuunnitelman pohjalta. Metsäsuunnitelman kuviotiedoista valitaan kohteet, joille on hyvä tehdä jotain nopeasti. Toimenpiteitä voivat olla esimerkiksi päätehakkuu sekä harvennus. Tässä on hyvä käyttää apuna metsäasiantuntijaa, jotta saadaan järkevä paketti kilpailutettavaksi.
Kilpailutukseen voi pyytää apua esimerkiksi metsänhoitoyhdistyksestä. Heillä on tiedot puunostajista, joita myytävä leimikko voi kiinnostaa. Tarjouksiakin voi käydä läpi yhdessä metsäasiantuntijan kanssa.
Suosittelen lämpimästi tutustumaan mahdollisiin ostajiin heidän nettisivujensa kautta ja miettimään rauhassa, kenelle haluat myydä. Ymmärrän hyvin, että metsänomistajilla voi olla erilaisia suosikkeja. Arvomaailma voi olla erilainen. Voi olla, että jonkun puunostajan kanssa on ollut jo edellisillä metsänomistajilla pitkä suhde ja toiminta on tuttua. Toisaalta joskus tilanne saattaa olla sellainen, että henkilökemiat eivät ole pelanneet joskus vuosikymmeniä sitten ja on muodostunut ”tuolle firmalle ei meidän puita myydä” -asenteita.
Tarjousten vertailu voi alussa olla haastavaa. Eri tarjouksissa puille on erilaisia mitta- ja laatuvaatimuksia. Tarjouksissa voi olla myös listaa eri puulajien ja puutavaralajien hinnoista. Joskus tarjouksissa voi olla puulajeja tai puutavaralajeja, joita omasta metsästä ei tule. Jos tällaisissa tilanteissa tuijotetaan pelkästään hintoja, saatat tehdä huonon päätöksen ihan vain sen takia, ettet ymmärrä, mitä olet myymässä.
Ostajiin tutustumisen ja tarjousten vertailun jälkeen päätöksen tekeminen helpottuu.
Mitä kaikkea puunmyyntisopimukseen kuuluu?
Ennen sopimuksen allekirjoittamista pitää vielä käydä läpi muitakin tärkeitä asioita, joista ensimmäistä puukauppaa tekevät eivät välttämättä tiedä ollenkaan. Näistä voi tulla yllättäviä kuluja ihan vain tietämättömyyttään. On tärkeää perehtyä puukauppojen tekemiseen etukäteen, jotta turhilta virheiltä vältytään.
Ennakkoraivaus on tärkeä hoitaa metsäkoneenkuljettajan työn helpottamiseksi. On syytä sopia ostajan kanssa siitä, kuka sen tekee ja kenelle sen kustannukset tulevat.
Muita tarkistettavia ja sovittavia asioita ovat mm. seuraavat:
- Tien varren varastopaikat: minne puut metsästä tuodaan ja mistä puutavara-auto ne hakee?
- Mahtuvatko varastopaikat omalle maalle, vai pitääkö vuokrata naapurilta tilaa?
- Entä tien kantavuus – kestääkö se metsäkoneiden kuljetukset ja täyden puutavara-auton ajot?
- Vaikuttaako vuodenaika tai säätila tien kestävyyteen?
- Kuka korjaa ja maksaa korjaukset, jos tie menee huonoon kuntoon tai pettää?
- Onko ylipäätään tienkäyttöoikeutta metsätalouden kuljetuksille, vai pitääkö mahdolliselta yksityistieltä tai naapurimetsän omistajalta kysyä lupaa?
- Niin, ja tarvitseeko siellä metsän puolella kulkuväylää naapurin puolelta vai pääseekö puut tuomaan pois oman metsän kautta?
Eräs monelle ihan outo asia on metsäsertifiointi. Alussa ei välttämättä edes tiedä, kuuluuko oma metsä sellaisen piiriin vai ei. Metsäsertifiointi vaikuttaa myös siihen, kiinnostuvatko puunostajat leimikosta ylipäätään. Lisäksi se saattaa vaikuttaa puusta maksettavaan hintaan.
Kaikki toiveet on syytä kirjata puunmyyntisopimukseen. Metsäkoneenkuljettaja ei voi arvata, mitä metsänomistaja on toivonut, jos sitä tietoa ei tule sopimuksen kautta hakkuutilaukseen.
Jos sinulla on toiveita vaikkapa jonkin tietyn puulajin säästämiseksi, säästökohteita tai suojeltavia alueita metsässä, ne pitää kirjata puunmyyntisopimukseen.
Hakkuiden valvonta on tärkeä hoitaa
Kun puunmyyntisopimus on allekirjoitettu, lähtevät pyörät ostajan puolella pyörimään eteenpäin. Siihen ei enää metsänomistajalla ole vaikutusvaltaa.
Hakkuista pitäisi tulla tieto metsänomistajalle ajoissa ennen hakkuiden alkua. Kun metsäkoneenkuljettaja on aloittamassa työtään, paikalla on hyvä olla hakkuiden valvoja – joko metsänomistaja itse tai hänen valtuuttamansa valvoja. Tuolloin käydään vielä varmistuskeskustelu mahdollisista erityistoiveista ja siitä, miten hakkuut toteutetaan. Lisäksi on tärkeää käydä läpi, jos hakkuualueella on jotain säästettäviä erityiskohteita tai suojeltavia alueita.
Hakkuiden valvojalla on myös tärkeä rooli seurata, että puut katkotaan parhaalla tavalla metsänomistajan tilipussia ajatellen. Myös korjuujäljen seuranta metsässä on syytä tehdä sekä seurata teiden kuntoa. Jos jotain huomautettavaa on, kannattaa pysäyttää hakkuut ja keskustella metsäkoneenkuljettajan kanssa. Tarvittaessa voi vielä ottaa yhteyden puunostajaankin asioiden selvittämiseksi.
Ensimmäisten hakkuiden aikaan ei uusilla metsänomistajilla ja ensimmäisiä puukauppoja tekevillä tyypillisesti ole näistä asioista riittävästi tietoa ja ymmärrystä. Monet katsovat tyytyväisinä puupinoja varastopaikalla ja ihmettelevät metsäkoneesta saatavassa mittalistassa näkyviä mottimääriä, että onpas paljon. Jos jotain huomautettavaa tai korjattavaa olisi, monet menettävät valitusoikeutensa, kun he hyväksyvät mittalistan heti, että saavat nopeasti rahat tilille.
Raha-asioiden kanssa pitääkin olla tarkkana
Hakkuiden jälkeen on aika ihmetellä, kuinka metsä löytyi sieltä pusikosta. Siellä pääsee kulkemaan, ja se näyttää paljon valoisammalta. Kun rahat puukaupoista sitten tulevat tilille, on aika poksauttaa auki kuohujuomapullo ja juhlia.
Vai onko sittenkään?
Ensimmäisten puukauppojen jälkeen tilille tuleva summa ei nimittäin ole lopullinen summa, josta pääsee nauttimaan. On arvonlisäveroa, ennakkoveroa ja pääomatuloveroa, joista ennakkovero hoidetaan heti tilityksen yhteydessä ja muut lankeavat maksuun seuraavana vuonna. Summat on tärkeää laskea ja siirtää toiselle tilille odottamaan maksamista.
Hakkuista on myös voinut tulla muita yllättäviä kustannuksia, jotka on syytä hoitaa heti alta pois.
Moni joutuukin tässä kohtaa ongelmiin, kun rahat laitetaan heti menemään lainojen maksuun, uuden auton ostoon, kodin kunnostukseen tai ulkomaan matkoihin.
Tokihan rahalla saa tehdä mitä haluaa, kunhan muistaa, että kaikki raha, mikä tilille tulee, ei ole käytettävissä.
Puukaupat eivät usein ole nopea prosessi
Puukaupat voivat monesti kestää. Riippuu kovasti metsästä ja sen hakkuukelpoisuudesta, milloin maastoon voi koneilla mennä. Jos maasto tai tiet vaativat, että hakkuut tehdään talvella, voi toteutusta joutua odottamaan yhden tai kaksi talvea. Usein puukauppasopimuksissa hakkuuoikeus myydään kahdeksi vuodeksi.
Jos ensimmäiset puukaupat kilpailutetaan esimerkiksi loppukesällä, aikaisen talven takia toteutus voi olla jo joulukuussa. Heti tammikuussa sitten tehdään niitä arvonlisä- ja metsäveroilmoituksia. Seuraavana syksynä päätehakkuualalle tehdään maanmuokkaus, ja uudet taimet istutetaan maahan sitä seuraavana kesänä. Tässä esimerkkiprojektissa menee siis melkein kaksi vuotta.
Milloin rahat konkreettisesti kilahtavat tilille?
Rahat tulevat vasta sen jälkeen, kun hakkuut on tehty ja metsäkoneesta on saatu ostajalle mittalista, joka sisältää toteutuneet määrät eri puutavaralajeista eli siitä, mitä metsästä on hakattu. Lopullinen tulo tulee siis toteutuneiden määrien mukaan, ei sen mukaan, mikä on ollut arvio puukauppasopimuksessa.
Rahan tuloa voi vielä pitkittää mittalistan hyväksyntä, jota ei saa tehdä, jos hakkuissa on jotain reklamoitavaa. Kun mittalista on hyväksytty, sen jälkeen kestää muutamasta päivästä pariin viikkoon, että rahat vihdoin kilahtavat tilille.
Joskus jotkut puunostajat saattavat maksaa ennakkomaksuna osan puukauppasopimuksen arviosta sopimuksen teon jälkeen. Se saattaa olla neuvoteltavissa oleva asia.
Tiedän myös tilanteita, joissa hakkuut eivät ole toteutuneet sovitun kahden vuoden sisällä ja ovat purkautuneet. Mutta on myös tapauksia, joissa asiat ovat tapahtuneet parissa kuukaudessa tarjousten kilpailutuksesta uusien taimien istutukseen, mutta se on todella poikkeuksellinen tilanne. Tuolloin metsänomistaja on itse huolehtinut maanmuokkauksen ja kylvön tai istutuksen tilaamisesta heti, kun on nähnyt, että metsäkoneet tulivat palstalle. Veroasiat toki hoituvat aina vasta seuraavan vuoden tammi-helmikuussa.
Vaihtelua todella on monestakin syystä, ja jokainen puukauppa on yksilö. Ei ole kahta samanlaista metsää, puukaupan toimeksiantoa ja vuotta kelien suhteen. Jos metsätila on esimerkiksi kuolinpesän omistuksessa, aikansa ottaa myös se, että saadaan varmistukset siitä, kuka metsän omistaa ja kenellä on oikeus myydä puuta. Siinä tarvitaan perukirjaa, kaikkien osakkaiden hyväksyntää ja allekirjoituksia tai oikeanlaisia valtakirjoja. Joka tapauksessa – oli metsä sitten kenen tahansa omistuksessa – puukaupoissa on varauduttava useampien kuukausien projektiin.
Puukauppojen teko ei ole vaikeaa, mutta vaatii ymmärrystä ja tietoa
Itseäni jännitti kovasti ensimmäisten puukauppojen kohdalla, osaammeko tehdä asiat oikealla tavalla ja mitä jos teemme jotain väärin. Kokemattomina metsänomistajina olisimme voineet tehdä paljon virheitä niin, että oma tilipussimme olisi ollut kovasti pienempi kuin mitä se lopulta oli.
Puukauppojen teossa on paljon pieniä asioita, jotka on hyvä tietää ja ymmärtää. Asiat eivät kuitenkaan ole vaikeita, vaan kuka tahansa voi pienellä perehtymisellä oppia ne riittävän hyvin.
Palkitsevaa oli se, kun näimme metsän löytyvän puilta. Saimme paljon uutta tietoa ja ymmärrystä metsän hoitamisesta. Saimme myös puunmyyntituloja tilillemme. Ensimmäinen puukauppaprojekti onnistui, koska meillä oli apuna ammattilaisia ja kokeneemman metsänomistajan tuki. Seuraavat puukaupat ovat olleet jo paljon helpompia, kun ymmärrämme itsekin asioista enemmän ja tiedämme, mitä hoitaa ja selvittää missäkin vaiheessa. Nykyään toimimme tukena uusille metsänomistajille ja ensimmäisiä puukauppoja tekeville, jotta hekin voivat tehdä onnistuneet puukaupat.
Tässä on yksi käytännön esimerkki puukaupoista:
Kyseessä on 0,8 ha päätehakkuut. Sovitaan, että männyt jätetään pystyyn. Energiapuu ja hakkuutähde menevät metsänhoitoyhdistyksen kautta, eli niitä ei oteta tähän mukaan. Kasvupaikka on erittäin hyväkasvuinen tuore kangas.
Tämä kilpailutus on tehty samalla kerralla kuin naapuritilan isommat hakkuut. Ostajan ehtona näille hinnoille on siis se, että naapuritila hyväksyy sopimuksen. Jos naapuritila valitsee jonkun toisen sopimuksen, hinnat eivät enää päde. Voi käydä myös niin, että ostajat eivät edes tee tarjousta, koska hakkuualue on sen verran pieni.
Kuinka paljon rahaa tulee tilille?

Tässä esimerkissä lopullinen kauppahinta on 17 251,40 euroa, josta maksetaan arvonlisä-, ennakko- sekä pääomatulovero.
Huomioithan, että verot voivat muuttua, joten ajantasaiset tiedot kannattaa tarkistaa verottajan sivuilta.
- Arvonlisäveron suuruus on 25,5 %, jolloin alvin määrä on 4399,11 euroa.
- Ennakkoveron määrä on 19 %, jolloin se on 3277,77 euroa.
- 17 251,4 € + 4399,11 € – 3277,77 € = 18 372,74 €
On hyvä huomioida, että ostaja tekee puukaupoista ilmoituksen verottajalle ja tilittää ennakkoverot suoraan verottajalle. Sinun ei siis tarvitse huolehtia niistä. Sen sijaan metsäverotuksessa huolehdit siitä, että tulot ja menot ovat verotuksessa oikein ja teet mahdolliset tarpeelliset korjaukset.
Pääomatulojen veroprosentti on 30 %. Yli 30 000 euron menevistä pääomatuloista verottaja nappaa 34 %.
Tässä esimerkissä veroprosentti on siten 30 %, josta kuitenkin huomioidaan jo maksettu ennakkovero.
Muut kulut ja vähennykset on myös syytä ottaa huomioon. Verojen määrään voidaan vaikuttaa vähennyksillä ja kuluilla. Verotukseen vaikuttaa myös metsänomistajan muu verotus. En kuitenkaan syvenny näihin asioihin enempää tällä kertaa, sillä uskon, että olet saanut hyvän käsityksen siitä, miten paljon puukaupoista voi saada rahaa.
Tähän loppuun muistutan vielä laskurista, jolla voit suuntaa antavasti laskea puukauppojen suuruuden sekä mahdollisen kauppahinnan. Voit ladata laskurin tästä.
